-

Maciej-Lodyga : Radca prawny

O wierzeniach Słowian na PCh24.pl

Na stronie PCh24.pl ukazał się artykuł pt.: "Polska przedchrześcijańska nie istniała! Dla oświecenia pogan – pasjonatów" Jacka Laskowskiego. Felieton jest dla mnie wyjątkowy, ponieważ autor bardzo składnie wypisał w tabelkach wszystkie źródła o religii i obrzędach Słowian, w tym o bożkach Słowian. Celem artykułu jest wyjaśnienie, że posiadamy strzępy informacji o wierzeniach z czasów przechrześcijańskich a ich "obudowa" opisana przez historyków to rodzaj fantastyki naukowej. Może ktoś zna inne, niewymienione tam źródła... Na koniec, opierając się na datowaniu grodów, które powstawały w Wielkopolsce w X w. autor podkreśla, że budowa państwa ropoczęła się za ojca Mieszka. Wcześniej przodkowie Mieszka kontrolowali obszar od Poznania do Giecza i od Bnina do Ostrowa Lednickiego. Jednak jeszcze w 985 r. Państwo Gnieźnieńskie zajmowało nieduży obszar, tylko pod koniec życia Mieszko przyłączył Śląsk, Małopolskę i Pomorze. Wstawiam info o ww. felietonie, ponieważ w necie jest wiele artykułów, które z dużą fantazją sugerują, że przed IX w. były u nas jakieś większe struktury państwowe.

https://pch24.pl/polska-przedchrzescijanska-nie-istniala-dla-oswiecenia-pogan-pasjonatow/

Dodam jeszcze, że kiedyś trafiłem na artykuł, w którym autor podnosił, że w Wielkopolsce na zachód od Warty po Odrę są ślady wielu spalonych grodów i budowy nowych. Tak jakby jakieś plemię z Wielkopolski na wschód od Warty podbiło tereny na zachód od siebie. A może do zniszczeń doszło w wyniku najazdów Pomorzan albo Wieletów? Na forum historycy.org była o tym dyskusja, ale krótka - po prostu brak źródeł:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=38117

Spis treści książki poniżej:

Przedmowa
Chrześcijaństwo a hinduizm
Feudalizm i chrześcijaństwo
Europa i Nowy Świat
Abolicjonizm i uwłaszczenie
Anglosasi i rewolucjoniści
Autorytaryzmy i laicyzm
Przyszłość

 



tagi: wielkopolska  słowianie  mieszko 

Maciej-Lodyga
11 listopada 2024 16:02
34     1446    2 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Maciej-Lodyga
11 listopada 2024 21:46

To znaczy, że p. Laskowski powinien zajżeć na blog Piotera, aby troszkę się wyedukować solidniej. Bo skoro brat Mieszka U był biskupem, to legendy o chrzcie Polski w 966 można wrzucić do klozetu wraz z całą resztą gawęd o wierzeniach Słowian autorstwa p. Giedroyća Jerzego. Bo już na stsrcie zauważamy pomieszanie z poplątaniem, czyli miesza się Słowian z Wenedami. Dopóki oni nie zaczną tych dwóch grup odróżniać, to mogą sobie tworzyć swoją fantastykę. 

A co do Polski, to dopóki owi panowie nie zauważą, że nasza historia przed tym "chrztem" była na sztywno związana z Burgundią, a Burgundia była związana z Wandalami, to niczego nie zauważą i niczego sensownie nie połączą. Więc szkoda to nawet komentować - tak jak p. Gościwita (o ile to jego prawdziwe imię)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Maciej-Lodyga
11 listopada 2024 21:48

Błagam..niech mnie Pan nie katuje tym narysowanym serduszkiem na elewacji budynku.....:)

zaloguj się by móc komentować

BaZowy @Maciej-Lodyga
11 listopada 2024 22:37

Szanowny Panie, może mój komentarz będzie lekko około a nie ad meritum ale chyba w granicach dopuszczalności.

Gdyby nie to że uczestniczy Pan już jakiś czas na SN, jako komentujący i jako autor, zwłaszcza reklamujący swoją książkę, to dzisiejszy Pana post można by uznać za dość prymitywną prowokację. Nie chciałem być pierwszy i nie dziwię się że pierwszy odezwał się OD.

Po tylu wpisach Piotera, którego ma Pan w „Ulubionych”, wpisach i komentarzach Ojca Dyrektora, i innych Nawigatorów, stręczy Pan tu jakieś podręcznikowe farmazony. Że niby PCh24 to jakiś autorytet, czy forum historycy ma nim być ? Już sam tytuł wzmiankowanego artykułu obrzydza dyskusję na temat. Czy Pan nie czyta tego co tu o przeszłości przed Mieszkiem zostało napisane czy po prostu ma Pan inne zdanie? Ale chyba nie o tym jest Pana książka. Skoro chce ją Pan reklamować to proszę coś ciekawie o zawartości syntetycznie, w odcinakch napisać, zapraszając po więcej w całości. Ta dzisiejsza zajawka to strzał w stopę.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @BaZowy 11 listopada 2024 22:37
11 listopada 2024 23:05

America first!...OjciecDyrektor firster....:). Najgirsze w tym artykuke jest to, że autor dziwi się zdziwieniem wielkim z powodu braku źródeł, ale jakoś do głowy mu nie przychodzi myśl, że coś tu (a zwłaszcza w tych kronikach) nie gra. Czyli autor nie wysila się, a tylko relacjonuje to, co akademia nam zaserwowała. Ten artykuł jest na poziomie gimbazy i to tych niższych klas. No ale jak komuś to wystarcza, to może nawet i linkować...:)

 

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @Maciej-Lodyga
11 listopada 2024 23:49

Nie za bardzo rozumiem. Pana przemyślenia są jakby osobno? Tzn. nie czytał Pan artykułów Pana Piotera? Czy czytał Pan i chce Pan zacząć jakąś dyskusję? Jeżeli Pan pomija artykuły Pana Piotera to proszę je przeczytać. Pan Pioter ma daleko większą wiedzę i umiejętność wyciągania wniosków ze źródeł historycznych niż Pan Jacek Laskowski. Pan Jacek Laskowski to komentator sportowy? Czy to zbieżność imienia i nazwiska?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Gotoxy76 11 listopada 2024 23:49
11 listopada 2024 23:52

P. Jacek Laskowski z PCh24 komentuje zawody osób niepełnosprawnych...czyli tych z certyfikatami naukowymi.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Maciej-Lodyga
12 listopada 2024 04:05

Ja nie będę czytał podlinkowanego artykułu, zgodnie ze starą zasadą co mnie interesuje, co jakieś goje napisały. Zwrócę tylko uwagę na kilka błędów merytorycznych w Pańskim rozumowaniu.

1. Spalone grody potwierdzają, że na tych terenach istniał jakiś organizm państwowy. Bo gród to przecież placówka wojskowa i administracyjna, a to nie potrzebne jest zbieraczom jagód i grzybów.

2. Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie ile razy Rzym (a później Frankowie czy Sasi) próbowali przejść zbrojnie poza własny limes? I ile razy im się to skutecznie udało?

zaloguj się by móc komentować

Maciej-Lodyga @Gotoxy76 11 listopada 2024 23:49
12 listopada 2024 09:24

Teraz nie mam czasu, aby coś więcej napisać, ale miałem nadzieję, że ktoś wskaże listę innych źródeł historycznych.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Maciej-Lodyga 12 listopada 2024 09:24
12 listopada 2024 09:33

Źródeł czy opracowań? Bo opracowań w zasadzie nie ma, ale źródeł się znajdzie dość dużo. Trzeba tylko samemu mozolnie przedrzeć się przez kroniki różnych sąsiednich i dalszych ludów.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Maciej-Lodyga 12 listopada 2024 09:24
12 listopada 2024 09:49

To proszę poczytać notki Piotera. Tam dyskutowal8śmy nad zapodany.i przez Piotera różnymi eyimkami z różmych źródeł. Z tym że jak się człowiek nie zastanowi głębiej nad tekstem źródłowym to nic z nirgo nie wyniesie, a jal już to takie idiotyzmy, jakie wyrozumiał p. Laskowski w zalinkowanym tekście o kronice Wincentego Kadłubka. My tę kronikę i wzmianki o Popielu, Kraku i jego bitwach z cezarem już tu wyjaśnialiśmy. Jak ktoś nie ma szerszej i głębszej wiedzy historycznej, to tekst źródłowy nic mu nie da, bo niczego w nim nie zauważy. I tu jest zasadniczy problem w dyskusjach z takimi panami Laskowskimi

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @OjciecDyrektor 11 listopada 2024 21:46
12 listopada 2024 09:57

>>skoro brat Mieszka U był biskupem, to legendy o chrzcie Polski w 966 można wrzucić do klozetu

Znalazłem i przeczytałem wpis pana Piotera. Myślę, że zanim wyciągniemy daleko idące wnioski, warto zastanowic się nad informacją z tej samej kroniki, że biskup praski Wojciech po nawróceniu i ochrzczeniu króla Węgier Stefana udał się do Polski, którą również nawrócił, a nastepnie do Prusów, od których poniósl śmierć męczeńską. "Apres, s'en allât saint Adalbert en la règne de Polone, et les convertit et puis s'en allât en Prusse, où il fut merveilheusement martyriziet par le roy à monter". Po co miałby w 997 roku nawracać kraj od dawna chrześcijański? W ogóle należy ostrożnie podchodzic do różnych danych zawartych w dziele, które np. śmierć cesarza Ottona III umieszcza w roku 1021.

Przed wyrzuceniem do klozetu (czemu zaraz do klozetu?) tradycji datującej Chrzest Polski na rok 966 wydaje się w tej sytuacji przedwczesne.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @jan-niezbendny 12 listopada 2024 09:57
12 listopada 2024 10:13

To proszę jeszcze przeczytac notke Piotera "Herma św. Zygmunta". I putanie za 1000 dolcow - dlaczego żaden władca z rodu Piasta, który miał niby zaprowadzic chrzescijaństwo w Polsce, nie s9stał kanonizowany? Wszystkie kraje mają takich władców: św. Stefan, św. Wacław, św, Henryk Ii, q my mamy kogo? Oróż my mamy właśnie tego św. Zygmunta z początku VIw. Nie dziwi to Pana?

W każdej kronice miżna znsleźć jakieś przekłamanie, ale akurat nikt nie zaprzeczył istnienia biskupa Erdwakra i że był bratem "księcia" polskiego. 

Co do św. Wojciecha, to termin nawrócił wcale nieusi oznaczac, że żyli w Polsce poganie. To może oznaczać po prostu umocnienie wiary. Prxypomnę tylko, że wg kroniki węgierskiej Mieszko I obmył sie w cudownym źródełku po szczęśliwych narodzinach Bolesława. Wniosrk z tego jest taki, ze wcześniej wszystkie poprzednie żony umierały wraz z płodem podczas porodu lub w czasie ciąży i z trgo powodu Mieszko I był w rozpaczy i zaniedbał się (osłabl) mocno w wierze katolickiej. Mało to mamy ochrzczonych takich ludzi teraz w Polsce?

Więc w tym kontekście należy czytac owo "nawrócił". Bo umacniajac w wierze Mieszka I lub Chrobrego ,  tym samym nawrócil kraj, bo władca wówczas miał władzę ogromną. 

Słowo "nawrócił" można też odczytać i w taki sposób, że dzięki jego obecności w Polsce i męczeńskiej śmierci doszło do powstania biskupstw i arcybiskupstwa. W końcu męczennicy po śmierci potrafia swoimi modłami dokonywać i takich rzeczy (w sensie - usuwać przeszkody).

Proszę więc nie czytać aż tak literalnie, dosłownie, a zastanowić się nad tym, jaką myśl chciał przekazać kronikarz.

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @OjciecDyrektor 12 listopada 2024 10:13
12 listopada 2024 10:40

>>W każdej kronice miżna znsleźć jakieś przekłamanie, ale akurat nikt nie zaprzeczył istnienia biskupa Erdwakra i że był bratem "księcia" polskiego. 

Istnienia nikt nie zaprzecza, a pokrewieństwa z "księciem" (czemu w cudzysłowie? w oryginal jest "duc") raczej nikt nie potwierdzil, bo ta akurat informacja o Ewrakerze znajduje się wyłącznie w rzeczonej kronice, skądinąd nie poświęcającej biskupowi więcej uwagi. Mamy za to o prawie dwieście lat wcześniejszy "Żywot Ewrakra" (Vita Everacli), gdzie już w pierwszym zdaniu dowiadujemy sie o jego pochodzeniu: "claro Saxone Euraclus sanguine fuit oriundus" - "pochodził Ewraker z czystej krwi saskiej". Jeśli dowiadujemy sie ponadto, że najpierw pobierał nauki w Kolonii, potem był prepozytem kapituły w Bonn (Cisalpina Verona), a stamtąd już awansował na stolec biskupi w Leodium, gdzie dokonał żywota, to musimy dojśc do wniosku, że z księstwem Polan łączyło go niezbyt wiele, nieprawdaż?

Taka "egzegeza", jaką Ojciec proponuje - jedno czytać dosłownie, co innego znów niedosłownie, budować Bóg wie jakie teorie na jednym zdaniu, a pomijać całe niezgodne z tą teorią akapity - nie wydaje mi się rozsądna. Ale oczywiście nikomu nie bronię.

zaloguj się by móc komentować

Maciej-Lodyga @OjciecDyrektor 11 listopada 2024 21:48
12 listopada 2024 18:18

Przyznaję, że okładka nie nalezy do udanych. Na żywo wygląda lepiej.

zaloguj się by móc komentować

Maciej-Lodyga @Pioter 12 listopada 2024 09:33
12 listopada 2024 18:21

Nie każdy ma na to czas, aby samemu szperać. Autor artykułu wypisał w tabelce znane mu źródła. Co pominął?

zaloguj się by móc komentować

Maciej-Lodyga @jan-niezbendny 12 listopada 2024 10:40
12 listopada 2024 18:25

Niektórzy na forum krytykują historycy.org a tutaj np. 37 postów o Ewrakerze:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=79524

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @Maciej-Lodyga 12 listopada 2024 18:25
12 listopada 2024 19:12

Ja nie krytykuję, ale ta dyskusja nie wykracza poza to, co Ewrakerze w związku z Polską donosi Wikipedia, a jest to jedna informacja, oparta na jednym zdaniu w XIV-wiecznej kronice, wypatrzonym przez Kętrzyńskiego. Jakoś nikt z dyskutantów nie zajrzał do samej kroniki, chocby pod kątem innych "poloników" (jedno wskazałem), ani do wspomnianej przeze mnie łącińskiej biografii biskupa. A oba źródła są na wyciągnięcie ręki i nawet nie trzeba ich długo szukać w Internecie.

Bardziej napracował się autor tego artykułu i to jest, moim zdaniem, obiecujący kierunek. Bo jedno nie ulega wątpliwości: kronikarz napisał to, co mu przekazała jakaś miejscowa tradycja. A że po czterech wiekach coś tam mogło ulec transformacji, to inna rzecz.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @jan-niezbendny 12 listopada 2024 19:12
12 listopada 2024 19:48

To ja zadam pytanie: kim dla sobie wspólczesnych byli Piastowie. Ostatnio dyskutowaliy o odmowie udzielenia informacji w kwestii badan DNA  Piastow. Dyrektor osrodka sugerował, ze pochodzenie jest zaskakujace.

No wiec może Piastowie w opinii wspolczesny h byli kimś z terenów Saksoni. My tu juz dyskutowalismy o tym, ze zachowanie Mieszka I, a zwlaszcza Chrobrego I Mieszka II wskazuje, że to oni sie cxyli dziedzicsmi cesarskiej korony i to oni wysuwali roszczenia do wladzy nad całaym terenem aż po Ren. Wiec ten zabis benefyktyna niczego nie uniewaznia z naszych podejrzeń i hipotez. Uniewaznia zas calty przekaz certfukowanych naukowcow, ktorzy nie widza i nie chca połączyc ze sobą faktow, ktore przrmawiają za tym, że wladcy niemieccy to uzurpatorzy, a prawowitymi dziedzicsmi cesarskiej korony byli Piastowicze.

I stad Piastowicze NIE MOGLI byc poganami, bo nikt by poganina nawet nie uwzglednial w konkurencji o cesarska korone. Tu jest to grube klamsteo. A co za tym idzie kłamstwem jest caly spreparowany przekaz, ze my stalismy sie chrzescijanami dopiero po 965.

Prosze zwrocic uwsge, ze imiona synów Mieszka I nawiazuja do ziem, ktore byly kiedys pod panowaniem Piastow, a zostaly oderwane i cała polityka Mieszka I i Chrobrego byla próba rewindykacji. Imie Lambert dowodzi, ze rowniez ziemie miedzy Renem a Łaba byly przedmiotem rewindykacji (dyplomatycznej, a nie zbrojnej). I tego wniosku brakuje u tych patentowanych sciemniaczy z tytulami naukowymi. A ten wniosrk wtecz sam się ciśnie do głowy, ktora stara się myślec.

 

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @jan-niezbendny 12 listopada 2024 19:12
12 listopada 2024 20:33

Może Pan nie czytał komentarzy pod artykułem Pana Piotera. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @jan-niezbendny 12 listopada 2024 19:12
12 listopada 2024 20:54

I niech teraz na spokojnie się Pan zastanowi i pomyśli. Mieszko I panuje 150 lat po śmierci Karila Wielkiego i od razu widzimy, że nadaje imiona swoim synom nie w celu "uczczebia" tego, czy owego władcy, ale w celu ZASTĄPIENIA ich swoimi synami jako królem lub namiestnikiem, czyli ma plan zbudowania europejskiego superpaństwa, bo i Czechy i Morawy i Belgia (a między nimi przecież leży Rzesza). I co? Naukowcom nic nie świta. Naukowcy nic nie myślą. Dlaczego? Bo to dekonstruujw całą ich fałszywą tezę, że Mieszko I był poganinem i jakimś tam "księciem" między Wartą a Wisłą (cudzysłów napisałem ironicznie, bo Pioter już pusał, że tytuł "duc/dux" nie oznaczał księcia, a cesarza...właśnie cesarza i nikogo mniejszego). Bo przecież niemożliwym jest, aby jakiś małpiszon czy zbieracz grzybów i jagód miał na starcie swego panowania taki zawrotny, hiperfantastyczny plan, nieprawdaż? A jednak miał, ci dowidzi, że miał wszelkie ku temu narzędzia i możliwości, aby to zrealizować. Nie udało się jemu, bo Otton I był przebieglejszy, ale i tak zmusił tego "Wielkiego" Ottona I do majsymalnego wysiłku. Ale już jego  syn Chrobry poprosił grzecxnie kolejnego cesarza o wysanie mu wszystkich dostęonych instgniów cesarskich i cesarz Otto III spełnił tę prośbę. I co? Znowu milczenie. A przecież Otto III nie wydał włóczni św. Maurycego, tronu Karila Wielkiego i korony cesarskiej Ottona II tylko na czasowe wypożyczebie na karnawałowy bal przebierańców. Oddał to wszystko Chrobremu na własność. I aż ciśbie się pytanie - KIM BYLI PIASTOWIE? Kim oni byli, że bez szemrania Otto III oddaje wszystko, co najcenniejsze, gdy idzie o atrybuty władzy uniwersalistycznej (no jeszcze brakowało Żelaznej Korony Longobardów z Mediolanu, ale była korona Ottona II))?

Ma pewno nie byli poganami. Na pewni MIELI PRAWO DZIEDZICZENIA TYTUŁU CESARSKIEGO. Czy w wyniku ożenku z kimś z Burgundii? Pewnie tak. Lotar, następca Karola Wielkiego miał właśnie Burgundię + Iralię i Flandrię. Oczywiście to był jeden wielki szlak handlowy, ale on musiał również mieć uzasadnienie dynastyczne. O to wszyscy dbali. Tak więc obojętnie czy Piastowie pochodzili z Saksonii (a wżenieni w burgundzką linię cesarską), czy byli pochodzenia czysto wandalskiego (burgundzkiego), widać wyraźnie z samych tych ocalałych z ewaporacji strzępów informacji, że nie ma krzty prawdy w tych tezach o chrzcie Polsku, o pogaństwie Mieszka I, o tym że władal tylko Wielkopolską i Kujawami, że był takim naturszczykiem szybko uczącym się. To wszystko są kłamstwa. I doprawdy ta cała wiedza, którą Pan posiada jesr bezużyteczna, nic nie warta, jeśli nie zacznie Pan zadawać sobie pytań i szukać odpowiedzi. Bo to całe naukowe towarzycho, które utrzymuje się z naszych podatków ma już gotowe dla Pana odpowiedzi. I one mają jeden wspólny mianownik - mają nas zdegradować do roli bezmyślnej masy. 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @jan-niezbendny 12 listopada 2024 19:12
12 listopada 2024 21:02

Przepraszam za te literówki, ale nerwy mnie biorą, gdy czytam te niby naukowe dywagacje historyczne, gdzie unika się jak ognia zasadniczych pytań. Czytam to i widzę, jak oni są bezczelni w tych kłamstwach, bo uprxejmie zakładam, że nie są upośledzeni umysłowo. Napisać tyle o imieniu Lambert i nic. Po prostu się zagotowałem

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @Gotoxy76 12 listopada 2024 20:33
12 listopada 2024 21:47

Czytałem, ale jak sam Pan zauważył w komentarzu pod tamtym wpisem, jest to XVII-wieczny rysunek sporządzony na podstawie opisów i ocalałych fragmentów grobowca z wieku XVI (ok. 1542 r.), czyli wzniesionego półtora stulecia po napisaniu naszej kroniki. Tymczasem nawet za czasów Jeana des Preis (aka Jeana d'Outremeuse) biskup nie leżał w oryginalnym miejscu swojego pochówku centralnie pod chórem, lecz z boku, niedaleko głównego ołtarza, gdzie przeniesiono go w 1226 roku, żeby nie zawadzał. Przy czym nagrobkowi nadano formę tzw. arcosolium, tak więc wyglądał inaczej niz oryginalny i zupełnie inaczej niż ten z rysunku.

Jak napisałem w jednym z komentarzy powyżej, tradycję uznającą Ewrakra za brata "księcia Polski" (duc de Pulaine) znał XIV-wieczny kronikarz. Cóż w tym dziwnego, że znano ją w XVI wieku i później?

zaloguj się by móc komentować

kluczu @OjciecDyrektor 12 listopada 2024 19:48
12 listopada 2024 22:12

Przecież jest w internetach wykład prof Figlarowicza o wynikach badań  genetycznych  na temat tego nieszczęsnego pochodzenia Piastów, badania są niby jeszcze prowadzone, ale człowiek wszystko tam już powiedział,jak  o tym, wprawdzie poza temat w jakieś notce pana Gabriela, to mi odpisał - no i co z tego wynika? 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @kluczu 12 listopada 2024 22:12
12 listopada 2024 22:33

Ja też napisalem wyraźnie w komentarzu  - "obojętne". Bo pochodzenie Piastów jest tu najmniejszą zagadką. Proszę zauważyć ile ukrywa się rzeczy. Ciśnie się nam na chama tezę, że Mieszko I to taki szybko uczący się naturszczyk - zbieracz grzybów i jagód w jakiejś malutkiej krainie nad rzeką Wartą. A pomija się całkowicie to, że swoim synom nadał takie, a nie inne imiona....tzn. też się ciśnie na chama tezę, że on miał kompeks niższości i tak na cześć wyżej od niego stojących w hierarchii władców ponadawał takie imiona. A o siostrze jego Adelajdzie to już zupełnie lekceważąco piszą, aby im nie przeszkadzała w tym wypróżnianiu z siebie  swoich chorych teorii. 

zaloguj się by móc komentować

kluczu @OjciecDyrektor 12 listopada 2024 22:33
12 listopada 2024 22:40

Ok, rozumie, fascynujące są te przemyślenia,pan odsyła do czytania pana Piotera, wpisów, komentarzy, trudno jest tak zacząć od początku i jakoś to sobie uporządkować....czekam z nadzieją że zostanie to zgrabnie ułożone  w książce, to dopiero byłaby  petarda.

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @jan-niezbendny 12 listopada 2024 21:47
12 listopada 2024 22:44

Nie czytałem kroniki Jeana d'Outremeuse,ale w artykule o nagrobku Ewrakera wspominano,że w kronice są dwie wersje wyglądu nagrobka. 

Nie ma w tym nic dziwnego ,że tradycję uznającą Ewrakera za brata? czy syna? (nie znam łaciny filio translator tłumaczy jako syn) "ducis polensis" znano w XVIw. i później. Dziwne jest to ,że przy projekcie pomnika wybrano tą właśnie a nie o 200 lat wcześniejszy "Żywot Ewrakera" o którym Pan wspomina. Zakładam ,że mieli powód. Autor rysunku van den Berch miał wgląd do dokumentów źródłowych w archiwach Liege z których większość zaginęła. 

zaloguj się by móc komentować

kluczu @OjciecDyrektor 12 listopada 2024 22:33
12 listopada 2024 22:45

Dodam tylko, że nie do końca "ciśnie nam sie ze Mieszko to zbieracz jagód" przecież taki prof Urbańczyk ma koncepcję że Mieszko był z elity państwa Morawskiego, a i nawet koncepcja że to przyjezdny wiking też zakłada że to nie zbieracz jagód...

zaloguj się by móc komentować

Maciej-Lodyga @kluczu 12 listopada 2024 22:12
12 listopada 2024 22:49

Znalazłem tylko o Januszu III ks. mazowieckim - R1b. Czy zna Pan dokładniejszy opis? Która gałąź R1b? Czy wyczytał Pan coś więcej z wywiadów prof. Figlerowicza? Czekam i czekam na publikację wyników... 

zaloguj się by móc komentować

kluczu @Maciej-Lodyga
12 listopada 2024 23:04

Wg mnie wystarczy ze zrozumieniem posłuchać tego i nie trzeba czekać na wyniki konkretnie "piastowskie"

https://www.youtube.com/live/gjESdLYZnKY?si=NUdBkYSSaIOanZkh

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @kluczu 12 listopada 2024 22:40
12 listopada 2024 23:47

Proponuje zacząć czytać archiwalne notki Piotera od "Pierwsza wojna o Olimp" + dyskusja pod notkami. To było jakieś 2,5 roku temu. Od niej w zasadzie zaczęło się to nasze "seminarium" na jego blogu o antyku i wiekach późniejszych.

Na książkę na razie bym nie liczył, więc gorąco polecam odszukać tę notkę, a potem już czytać wszystko po kolei. I będzie Pan w temacie...:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @kluczu 12 listopada 2024 23:04
13 listopada 2024 00:20

Caly film, jego istota zawiera aię między 21 a 31 minutą z sekundami. 

Widać w okresie rzymskim na tych wykresach Gotów (kultura wielbarska) , ktorzy przybyli na wschód od Wisły aż z Ameryki Płn. (opis Jordanesa przytoczony przez Piotera temu dowodzi) oraz tę enigmatyczną hrupę Nortj-West. Wg mnie to chyba Wenedowie, ale równie dobrze mogą być Wandalowie. 

W każdym razie konkluzja profesora jest taka, że nie ma sensu teorzyć jakiś teorii w oparciu o haplogrupy, gdyż niemożliwe jest ustalenie rzeczywistego stanu etnicznego terenu w oparciu i dane późniejsze. I to się zgadza z moimi przypuszczeniami, że haplogrupy jako jarzędzie analityczne  wymyśliły jakieś grupy dążące do zaciemnienia historii i odwrócenia uwagi od istotnych okolicznosci.

Interesujace jesr to, że 1500 p. Chr. zaczęto u nas palić zwłoki. Akurat ten obrzęd to żywcem przeniesiony z Indii. Czyli 3,5 tyś. lat temu Hindusi - Olimpijczycy tu byli u nas i zaszczepili ów zwyczaj ludziom tzw. Kulturt Łużyckiej. A potem przyszli "obcy" czyli Goci i ci już mieli swoje własne zwyczaje rodem z Ameryki. Zostali zainstalowani też w szczególnym okresie - IIw. to szczyt zasiegu terytorialnego Rzymu. Ich misją było powstrzymać dalszy rzymski pochód na wschód (Krym) i jednocześnie związać siły Wandalów - wiernego sojusznika Rzymu. Tym samym odciążyli wydatnie Wenedów.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @kluczu 12 listopada 2024 22:40
13 listopada 2024 00:26

Najśmieszniejsze jest to, że żywioł gocki utożsamiany jest na tym.filmie z żywiołem słowiańskim. Widać, jak ktoś bardzo chce, aby Goci okazali się takimi Słowianami. Jak kijanki zmutowali i przeobrazili się z "germańskich" Gotów na Słowian. Chore głowy wymyślają te chore teorie o haplogrupach. Słowianie bowiem pojawili się w Europie w VI w. O konia z rzędem temu, kto odróżni na Rusi Gota od Słowianina. 

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @Gotoxy76 12 listopada 2024 22:44
13 listopada 2024 14:09

Dobre pytania. Jesli czytaliśmy ten sam artykuł, to są tam zacytowane oba fragmenty z kroniki. Jean d'Outremeuse pod rokiem 971, czyli rokiem śmierci Ewrakra, opisuje pierwszy nagrobek biskupa, nadmieniając o późniejszej jego translacji i wyglądzie drugiego nagrobka, a potem jeszcze raz mniej więcej to samo (aczkolwiek z jedna drobną sprzecznością) pod rokiem samej translacji, czyli 1226. Nie jest tego za wiele, więc przytaczam w przekładzie, starając się nic nie przeinaczyć, ale proszę o wyrozumiałość, jeśli popełnię jakiś błąd:

"Znajduje się jego grób u Świętego Marcina, gdzie został pochowany w chórze i tam długo pozostawał, ale Hugo z Pierrepont usunął go na prośbę Roberta, dziekana tegoż kościoła św. Marcina, który chciał go przenieść, i z uszanowaniem przeniósł, umieszczając z boku głównego ołtarza w marmurowym sarkofagu w podłodze, nie podnosząc go ponad posadzkę tak jak przedtem, ponieważ dziekan uznał, że grób przeszkadza pośrodku chóru".

"W tymże roku [1226], Robert, dziekan Św. Marcina w Liege, przeniósł ciało Ewrakra, które spoczywało w chórze na filarach; ponieważ [sarkofag] za bardzo przeszkadzał, i został umieszczony z boku głównego ołtarza w ścianie, nieco podniesiony, tworząc jakby mały ołtarzyk, gdzie przygotowuje się kielich [do liturgii] przy głównym ołtarzu".

>>brata? czy syna? (nie znam łaciny filio translator tłumaczy jako syn) "ducis polensis"

Syna, oczywiście. Zasugerowałem się tym rzekomym "bratem Mieszka". ;) Łaciny znać nie ma potrzeby, bo kronika jest w języku starofrancuskim. "Et fut fis al duc de Pulaine, et sa mere fut filhe al fort duc de Saxongne" - "i był synem księcia polskiego, a jego matka była córką możnego księcia Saksonii".

"Żywot Ewrakra" Rajnera od św. Wawrzyńca zawiera jeszcze mniej szczegółow na temat nagrobka (tego pierwszego, bo drugiego jeszcze nie było): "którego czcigodne zwłoki po godnym spełnieniu obrzędów pogrzebowych zostały pochowane w kościele św. Marcina przed głównym ołtarzem".

Szczerze mówiąc, zasugerowałem się również Pana stwierdzeniem - nie wątpię, że opartym na jakimś artykule - jakoby kanonik van den Berch odtwarzał wygląd grobowca na podstawie jakichś szczątków czy dokumentów, a nie po prostu rysował z natury istniejący w jego czasach (czyli w wieku XVII) grobowiec-mauzoleum z 1542 roku, który został rozebrany dopiero w XVIII wieku podczas gruntownej przebudowy wystroju koscioła w ramach przygotowań do pięćsetnej rocznicy ustanowienia uroczystości Bożego Ciała, która przypadała na 1746 rok.

 Tak czy inaczej, ten grobowiec dowodzi tylko tyle, że jego budowniczy znali kronikę z XIV wieku. Sam w sobie nie jest żadnym źródłem materialnym, niezależnie potwierdzającym jej enigmatyczny zapis o synu polskiego księcia.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @jan-niezbendny 13 listopada 2024 14:09
13 listopada 2024 21:25

Miał saskie pochodzenie, bo był stnem kobiety z Saksoni. Akurat Piastowicze dość chętnie żenili się z Niemkami. Mieszko na przykład. To pojazuje, dowodzi, ze Piastowicze nie mogli być poganami skoro zawierano małżeństwa z Sasami już schystianizowanymi. Biskup był synem ojca Mieszka i pytanie za 100 pkt - czy wydanoby corkę możnego czlowieka chrześcijanina za poganina? A przecież ojciec Mieszka I wg naukowców był poganinem i umarł jako poganin. Komu Pan wierzy? Naukowcom, czy zdrowemu rozsądkowi?

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować